echipa ta de suflet? Aici este locul ideal! Fă-ţi cont şi nu vei regreta!

FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ]

Anti-Becali
aDy^
8 participanți

Credeti ca Steaua va prinde un loc de Europa LEAGUE

FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ] I_vote_lcap18%FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ] I_vote_rcap 18%
[ 2 ]
[ 6 ]
[ 3 ]

Total voturi : 11

FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ] Empty FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ]

Mesaj Scris de aDy^ Sam Mai 23, 2009 3:53 pm

Vineri, 22 mai 2009, Steaua a intalnit la Timisoara echipa locala, FC Timisoara. A fost meciul de debut al lui Gigi Becali ca antrenor al Stelei dar si al tanarului atacant Vlad Rusu, acesta bifand primul sau meci in tricoul Stelei in campionat.

Partida a inceput cu un moment de reculegere tinut in memoria unui suporter timisorean decedat, un prilej pentru fostii fani ai lui Poli Timisoara sa injure Steaua

Antrenorul Gigi Becali a trimis pe teren urmatorul 11:

Zapata - Golanski, Goian, Ghionea, Petre Marin - Nicolita, Tiago, Toja, Plesan, Szekely - Rusu

Dupa meciul pasnic din etapa trecuta impotriva lui Dinamo, FC Timisoara trebuia sa ii faca pe cei mai frumosi suporteri din tara, fostii suporteri ai lui Poli, sa uite de acea umilinta. O victorie impotriva Stelei era fix ceea ce a recomandat doctorul. Asa ca timisorenii s-au aruncat asupra Stelei inca din primul minut.

Dar Steaua nu e fundatie caritabila si nu a avut in nici un moment de gand sa le indeplineasca timisorenilor dorintele. Plesan si Golanski l-au incercat pe Pantilimon de la distanta, Tiago a pasat, Toja a driblat si Banel a batut din nou loviturile libere prost. Chiar si tanarul Vlad Rusu si-a creat o ocazie de gol. Acesta a pivotat pe langa un fundas si a tras, din unghi, pe langa poarta lui Pantilimon.

Din pacate pentru Steaua, Timisoara a trecut repede peste blocajul din meciul cu Dinamo si, spre deosebire de acel meci, nu a facut nici o greseala. Mai mult, in minutul 32, Parks a luat o actiune pe cont propriu, a intrat din stanga in careul lui Zapata dribland usor doi jucatori stelisti si l-a executat pe columbian de la 12 metri, spre bucuria comentatorilor antenisti.

Pana la pauza nu s-a schimbat nimic si astfel Timisoara a intrat la cabine cu 1 la 0 pe tabela.

A doua repriza a fost total diferita fata de prima. Timisoara a facut pasul inapoi iar Steaua s-a aruncat asupra portii lui Pantilimon dominand clar meciul. Insa, fara golgeterii Stancu si Kapetanos, tabela nu s-a schimbat. Gigi Becali a efectuat repede, in minutul 58, doua schimbari cu gandul de a aduce un plus jocului. Astfel au intrat Ionescu in locul lui Plesan si Semedo in locul lui Szekely si nu al lui Nicolita. Cel poreclit "coloana vertebrala a Stelei" de catre patronul-antrenor a uitat probabil ca s-a transferat la Steaua de cativa ani buni si, amintindu-si de perioada buna de la Timisoara, a jucat doar pentru echipa lui Balint.

Antrenorul Gigi Becali a decis sa riste totul in minutul 68 si a bagat un atacant, pe Litu, in locul...celuilalt atacant, Rusu.

Arbitrul francez, Thual, a aratat ca e total pe langa fenomen si a permis timisorenilor sa traga de timp cat au dorit. Nu a vazut nici cotul primit de Tiago de la Magera si, mai mult, in loc sa il elimine pe timisorean, l-a trimis in tribune pe doctorul Stelei, Radu Paligora.

Pana la final, nu s-a mai intaplat nimic. Zapata a scos din unu la unu cu Abiodun si arbitrul Thual i-a lasat pe timisoreni sa intre cat de tare au vrut la jucatorii stelisti. Pe tabela nu s-a schimbat nimic si astfel Timisoara a castigat cu 1 la 0 meciul cu Steaua. Astfel fostii suporteri ai lui Poli Timisoara au uitat de amicalul pierdut rusinos de noua lor echipa de suflet in fata lui Dinamo.

Steaua a pierdut al doilea meci consecutiv iar sperantele ei de a mai juca in Europa la anul au scazut foarte, foarte mult. Antrenorul Gigi Becali a debutat cum nu se putea mai prost la echipa ros-albasta. Dar probabil ca ar trebui sa il lasam sa mai antreneze macar un sezon la Steaua si abia apoi sa tragem linie si sa vedem ce a facut.

Localizare : Cluj-Napoca

FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ] Empty Re: FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ]

Mesaj Scris de Anti-Becali Sam Mai 23, 2009 4:04 pm

Intrebare pentru cei care l-au tot jignit in ultimele zile pe Lacatus:
Si Balint are un caracter indoielnic pentru faptul ca a indraznit sa bata Steaua, fiind antrenorul altei echipe, si apoi s-a bucurat?

On-topic: E primul meci la care, desi tineam cu Steaua, vroiam sa castige adversarul (stiu ca suna ciudat).
Poate ii mai trec aerele de antrenor ciobanului...
Anti-Becali
Anti-Becali
Utilizator PROSteaua

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 23/05/2009

Mesaj Scris de Rooney Sam Mai 23, 2009 4:35 pm

la tineret sunt valori, dar sa fie promovati acum, ca mai tarziu sa dea ciobanul in ei ca vrea rezultate... parca tot nu e bine.
Rooney
Rooney

Numarul mesajelor : 1

Mesaj Scris de Hagi Sam Mai 23, 2009 4:42 pm

Super-antrenorul Becali!!!
Inca doua umilinte si se termina si sezonul asta...
Hagi
Hagi

Numarul mesajelor : 17

Mesaj Scris de Urasc Dinamo x( Sam Mai 23, 2009 4:47 pm

Un meci in care Steaua a dominat cel putin 80% din timpul de joc si merita cel putin un egal.
Dar cand ai in echipa o mana moarta ca Nicolita, care a fost al 12-lea jucator al localnicilor, cand in atac folosesti un debutant venit tocmai din Liga a treia, cand intalnesti un arbitru care acorda mai mult de 5% toleranta gazdelor, cand ratezi din pozitii bune si cand din CCA 10 lovituri de la colt nu inscrii de cel putin de doua ori, nu ai cum sa bati.
Steaua s-a miscat bine si a existat si dorinta obtinerii unui rezultat bun. Ii urasc pe timisoreni.
Au castigat nemeritat. Cat despre Balint, nu e mai mult decat e Pedrazzini, un secund.

Mesaj Scris de alecks Sam Mai 23, 2009 4:49 pm

sunt curios ce le-a zis ciobanu la pauza de au tratat meciul repriza a 2a parca ar fi fost o finala de Champions League ...
alecks
alecks

Numarul mesajelor : 14

Mesaj Scris de Gerrard Sam Mai 23, 2009 4:52 pm

Eu zic sa stam linistiti. Antrenorul nostru secund, maestrul Pedrazzini, zice ca iesim cu capul sus. FC Timisoara - FC Steaua Bucuresti [ 1-0 ] 24